İSTANBUL COFFEE FESTIVAL

İSTANBUL COFFEE FESTIVAL

20/23 EYLÜL 2018
PAZARTESİ /
TÜKENDİ

İstanbul Coffee Festival, bu yıl 21-22-23-24 Eylül 2017 tarihleri arasında Küçükçiftlik Park’ta kahveseverlerle buluşuyor.

Dördüncü yılını kutlayacak olan “İstanbul Coffee Festival” tüm sektöre yaşam veren kahveyi ve yaşamda bizi uyandıran anları taçlandıracağı bir yıla giriyor.

Kahve bitkisine daha yakından bakmaya, kahve çekirdeğiyle başlayan bu keyifli yolculuğun, ne kadar uzun yollardan geldiğine ve hayatlarımıza ne denli dokunduğuna dikkat çekiyor.

We transform the centuries old story begins with coffee berry into an entertainment with using right methods, different experiences and dynamic of the city. We make beautiful atmosphere and good coffee come together. We are using the old and the new generation techniques both together. We are mixing them in a coffee cup. You will attend workshops to become your own house’s barista. It’s in your hands to make your usual drink into a ritual and prepare a coffee like a feast. Music is so important for a festival. We are hosting the best alternative music bands in this year’s Coffee Festival as well. Our all factor’s purpose is having a good experience. Boutiques, design workshops, artists and everything about coffee is here in İstanbul Coffee Fest. Come and be a part of this experience.

İstanbul Coffee Festival
www.istanbulcoffeefestival.com
Yukari